telefon

Araç Satın Alırken Dikkat!

Araç Satın Alırken Dikkat!


Bütçenizi nasıl hesaplamalısınız
Ödemelerinizi ister aylık olarak yapın ister arabanızı satın alırken peşin ödemiş olun, bütçenizi planlamalı ve ona sadık kalmalısınız. Hesaplarınızı yaparken örneğin benzin, sigorta, lastikler ve servis gibi değişken harcamaları unutmayın.

Sigorta için araştırma yapmayı unutmayın. En iyi teklifi almak için araştırma yapın. Aracınızla ilgili hangi unsurların sigorta priminizin miktarına etki ettiğini iyi öğrenin.
Bugün bir çok araba markası taksitli satış yapıyor. Taksitli satışlardaki vade farkı maliyetlerini iyi hesaplayın. Eğer banka kredisi kullarak araba satın alacaksanız bankaların ilgili web sayfalarını gözden geçirin. Bunları satıcınızın oranlarıyla ve aylık geri ödemelerle karşılaştırın. Bankanın veya satıcınızın faiz oranını ve toplam olarak ne kadar ödeyeceğinizi belirleyin. Bunların üstüne sigorta masraflarınızı ekleyerek yıllık bazda maliyetinizi belirleyin, buna göre bütçe planınızı yapın.

İlk önce bir arabadan ne beklediğinizi belirleyin Doğru arabayı seçmek
Ne istediğinizi tam olarak bilmek bir satıcının önerilerinden daha az etkileneceğiniz anlamına gelir. Arabanızı ne için istediğinizi tam olarak belirleyin. Uzun mesafe seyahatleri veya çocuk taşımak yaşam tarzınızda var mı? Kaç kapı ve koltuğa ihtiyacınız olduğunu, bagajınıza ne çeşit yük koyacağınızı, garajınızın ne kadar büyük olduğunu, yakıt tasarrufunu performansa tercih edip etmediğinizi ve hangi lüks ekipmanları istediğinizi belirleyin.
Listenizi hazırladıktan sonra seçtiğiniz modellerin karşılaştırmasını yapmak için üreticilerin web sitelerine bağlanın. Çoğu site bu bilgileri oldukça detaylı olarak verdiği için örneğin bagaj hacimleri gibi aradığınız özellikleri karşılaştırabilirsiniz.
Nereden almalı

Bayiler:
Bayiler kolaylık sağlama, servis ve bir tüketici olarak sahip olduğunuz hakların gözetimi açılarından en iyi fakat en ucuz olmayan seçenektir. Sıfır kilometre yeni araba almak için en uygun yerlerdir. Kampanyalardan ve taksitli satışlardan yaralanabilirsiniz.
Araba Galerileri:
Araba galerileri kullanılmış ikinci el araba almak için uygun yerlerden birisidir. Fakat önce arabanın iyice araştırılması gerekmektedir. Yapılacak en iyi şey mümkün olduğu kadar çok satıcı gezmek ve sundukları teklifleri birbirleri ile paylaşarak seçim yapmaya çalışmaktır.
Araba pazarları:
Çok sayıda seçenek ve düşük fiyat imkanı sunarlar. Satıcı ve alıcı direk karşılıklı görüşebilir. Sıkı pazarlık etmekten çekinmeyin ve daha az kapsamlı garanti şartlarına hazırlıklı olun. Almayı düşündüğünüz araçlarla deneme sürüşü yapmayı ve ekspertize götürüp kontrol ettirmeyi talep edebilirsiniz.
Özel ilanlar:

Gazete ve internetteki ilanlarda gerçekten uygun araçları bulabilirsiniz. Ancak kötü yanı az sayıda tüketici hakkı ve satış sonrasında güvence olmamasıdır. İlanı iyice okuyun ve özel satıcı gibi davranan galerilere dikkat edin. Arabanın durumu ve kilometre yaşı hakkında sonraki tarihlerde terslik çıkması ihtimaline karşı ilanın bir kopyasını kanıt olarak saklayın. Aracı satma hakkının gerçekten sahibine ait olduğunu emin olmadan asla bir şahıstan araba satın almayın.

Deneme sürüşü
Arabayla mümkün olduğu kadar uzun bir süre deneme sürüşü yapın.
Kullanılmış bir arabayı görmeye asla yağmur yağarken gitmeyin. Aracın üstündeki su damlacıkları, çamurlar olabilecek vurulma ve ezilme hasarlarını maskeler.
En az yarım saat için arabayı alın ve iyi bildiğiniz bir yolda kullanmayı deneyin ki araba üzerinde yoğunlaşabilesiniz. Satıcıdan 24 saatlik bir deneme sürüşü için aracı alabilirseniz bu harika olur!
Bütün ekipmanın çalıştığından emin olun. Elektrikli camlar, klima ve bütün düğmeler dahil her şeyi deneyin. Arabadan gelen garip bir ses var mı, dinleyin.

Kararlı olun
Artık, almak istediğiniz arabanın özelliklerinden eminsiniz.
Araba fiyatlarını detaylı biçimde araştırın. Araba galerini, bayileri gezin, internete, gazete ilanlara bakın.
Arabayı almak istediğiniz yerde, gereksiz, istemediğiniz, ekstra özelliklerle ilgilenmeyin. Eğer arabayı alacağınız yer ve zaman pazarlık için uygunsa, bunu değerlendirin.

 
 
 
   Araç Satın Alırken Dikkat! Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler