telefon

Aşırı Hız!

Aşırı Hız!


a)Trafik kazaları incelendiğinde ana unsurun ve kazaya etken en önemli unsurun hız faktörü olduğu görülmektedir.

Yol kullanıcıların bu durumu göz önüne alarak trafikte güvenli seyretmelerini sağlamak amacıyla hız limitleri yasalarla belirlenmiş yol bölümlerinde Şube Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan 4 adet sivil radar ekibi ile 24 saat esasına dayalı olarak hız denetimi yapılmaktadır.

2007 yılı içerisinde yapılan kontroller sonucunda;

Hız kurallarını ihlal ettiği tespit edilen 13.356 araç sürücüsüne 1.931.753 Y.T.L trafik cezası uygulanmıştır.
 
 

Aylık çalışma programları doğrultusunda,hava şartlarının müsait olması durumunda 223 Km.lik karayolu ağımızda 8 resmi trafik ekibimiz ve 4 sivil radar ekibimiz tarafından yol kullanıcılarımız can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla radar çalışmaları yapılmaktadır.

b- Aşırı hız yaptığı tespit edilen sürücünün yapılan bilgisayar sorgulamasında geriye doğru bir yıl içerisinde 5. Kez hız ihlali yaptığının tespiti halinde, yasanın 51.Maddesi gereği sürücü belgesi bir yıl süre ile geçici olarak geriye alınır.

c-Hız sınırlarını tespite yarayan radar cihazlarının yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulunduran sürücüler, mahkemeye sevk edilerek, para cezası ve 2 aydan 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılır. Bu cihazları imal ve ithal eden kişilerde para ve 6 ay hapis cezasına çarptırılırlar.

HIZ SINIRLARI

 

Karayolları Trafik Kanun ve Yönetmeliğinde yazılı kayıt ve şartlar dışında yol üzerinde hız sınırları ile ilgili levha bulunmadığı müddetçe araçların hız sınırları aşağıya çıkartılmıştır.

Zorunlu haller dışında şehirler arası karayolunu kullanan motorlu araçlarda, araç cinsi gözetmeksizin asgari hız sınırı 15 Km./S. tir.

Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkan araçlar yukarıda belirtilen kendi sınıfına giren araçlara ait hızla sürebilirler.

 
 
 
   Aşırı Hız! Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler