telefon

Diesel Araç Kullanımı

Diesel Araç Kullanımı


Öncelikle aracının motorunu ve barındırdığı teknolojiden haberdar olmalısın..Nedenine daha sonra değinicem.Dizel motorların en önemli özelliği onların en önemli amaçlarına ulaşmasına sağlıyor: Ekonomi.

Dizel motorlar yapıları gereği çok yüksek devirler çeviremezler ve en iyi performanslarını benzinlilere oranla oldukça alt devirlerde daha dar bir aralıkta sunarlar. Ayrıca bu devirde verdikleri performans değerleri aynı cc.'deki benzinli motorlara kıyasla daha yüksektir.

Örneğin 1400cc dizel motor ile 1600cc benzinli motorların verdiği max. tork/dd değerlerine bakıcak olursak dizel olanı benzinlisine oranla 1000-2500 devir aşağılarda eşit miktarlarda tork vermektedirler. Ne var ki dizeller bu performanslarını diğer devirlere benzinliler kadar başarılı yayamamaktadırlar. İşte bu durumlarda da turbo devreye girmektedir.

Normalde turbosu olmayan bir dizel 3000 devir çevirmekte bile zorlanır. Turbo, bu motorların verdiği performansları üst devirlere de yayabilme özelliği taşır. Böylece dizel motorlar binek araçlarda da kullanışlı hale getirilmişlerdir.

Nasıl kullanılması gerektiğine gelince yukarıdaki özet bilgiden de tahmin edileceği gibi dizelleri çok fazla üst devirlerde kullanmak fazla yakıt sarfiyatından başka birşey değildir. Verebilecekleri performansları zaten çok alt devirlerde verdiklerinden üst devirlerde motor lüzumsuz yere benzin yakacağı gibi aracın hızlanmadığı da rahatlıkla gözlemlenebilir. Max. 5000 devir çevirebilen bir dizel için bence, en yüksek devir ve optimum hızlanma için 3750 en üst sınır olmalıdır. Optimum hızlanma için motorun teknolojisi de ayrıca önemlidir. Alt devirler çok güçlü olduğundan çok alt devirlerde araç max. süratini görmektedirler. Bu hem ekonomi hem de sessizlik sağlar. Ayrıca 1. viteste gazsız kaldırıldığı zaman ki hızı da max. performansının ne kadar aşağı devirlerde olduğuna dair ipucu verebilir. Bir dizel motorla en dik yokuşlarda bile vites değiştirilebilir 3. vitesle bile orta-üst eğimler tırmanılabilir(bilgidir..tavsiye etmem)..

Mazot, daha yüksek oktanlı yakıtlara nazaran daha az işlenmiş ve maliyeti daha düşük olan bir petrol ürünü olduğundan litre fiyatı da daha ucuzdur. Bunun üstüne bir de dizellerin benzinli kardeşlerine oranla 100 km.'yi %40'lara varabilen bir ekonomi ile katedebildiğinden benzinlilere oranla büyük ekonomi sağlar. Ancak daha komplike bir yapıları olduğundan satış maliyetleri de benzinlilere oranla daha yüksektir. Ancak dizellerde mazotun kalitesi ve tipi benzinlilere oranla 5 kat daha fazla önemlidir. 2 farklı yakıt aynı motordan çok farklı performanslar alınmasına neden olabilir.

Dizel motorlar, karakterleri gereği hiçbir zaman aynı cc'deki kardeşleri kadar sportif kullanıma olanak sağlamazlar. O konuda biraz hantal ve isteksiz kalırlar gaza hemen tepki vermezler devirlenmeleri zaten yavaştır.

Aracının 406 HDi olduğunu yazmışsın. Bu yüzden "çeyrek depo" muhabbeti senin geçerli. Sebebini özetle açıklamak gerekirse, common-rail sistemlerde mazot dışardan alınan havayla birlikte bir odada toplanır, burada karışımın basıncı 1300 bar seviyesine çıkartılır ve silindirlere buradan enjekte edilir aynı basınç ile..Silindirlerde ekstradan patlatma bujisi bulunmaz.
Deponun dibi çektirildiğinde ise mazot zaten havayla karışık gelir bu da bu bahsettiğim odada havayla karıştırılıp basınçla püskürtülür. Ancak püskürtülen karışımdaki sıvı az olduğundan havanın bir kısmı bu odada yer edinir ve gitgide depodan gelen havalı mazotla hacmi artar. Bu da bir süre sonra silindirlerdeki yakıt azlığından motorun susmasına ve çalışmamasına sebebiyet verir. Motora zararı yoktur ama çalışmasını engeller. Havanın alınması için servis çağrılanabileceği gibi elle de sürücü tarafından alınabilir. Bunun tarifi kullanma kılavuzunda yazıyor olması lazım, tüm common-rail sistemlerde böyledir.

 
 
 
   Diesel Araç Kullanımı Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler