telefon

Ehliyet Sınıfları

Ehliyet Sınıfları


A2 Sınıfı Sürücü Belgesi (Motosiklet kullanacaklar için)
2918 sayılı Trafik Kanununa göre A2 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.(2011 Yılına kadar ilkokul mezunlarıda ehliyet alabilmektedir.)

A2 sürücü belgesi ile motorlubisiklet,motorsiklet ve scooter kullanılabilmektedir.
 Direk A2 alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur..

Herhangi bir ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar ise Motor ve Direksiyon sınavlarına tabi tutulur.

B Sınıfı Ehliyet (Sürücü) Belgesi (Otomobil, Minibüs veya Kamyonet Kullanacaklar için)
2918 sayılı Trafik Kanununa göre B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.(2011 yılına kadar ilkokul mezunlarıda ehliyet alabilmektedir.)
B sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet kullanılabilmektedir.
B Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur..

A2 ve F sınıfı sürücü belgesi olup B sınıfı almak isteyenler Trafik,Motor ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur
B sınıfı ile yüklü ağırlığı 750 Kg dahil olmak üzere römorklu araç kullanılabilir.

C Sınıfı Ehliyet (sürücü) Belgesi  (Otomobil, Minibüs,Kamyonet, Kamyon Kullanacaklar için)

2918 sayılı Trafik Kanununa göre A2 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 22'den gün almak gerekmektedir.

D Sınıfı Sürücü Belgesi (Çekici ve Tır kullanacaklar için)
2918 sayılı Trafik Kanununa göre D sınıfı ehliyet alabilmek için en az 22 yaşını bitirip 23'den gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.(2011 yılına kadar ilkokul mezunları ehliyet alabilmektedir.)

D sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet,Kamyon.Tır (Çekici) kullanılabilmektedir.(D Sınıfı ile Otobüs Kullanılmaz)

Direk D Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur.

B ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar Motor ve Direksiyon sınavlarına tabi tutulur.

C ve E ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar sadece Direksiyon sınavına tabi tutulur.

 
E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri D Sınıfı Sürücü Belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için sürücü kurslarında römorkluveya yarı römorklu araçlarla uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Bu durum sürücü belgesine de işlenir. Ancak, E sınıfı sürücü belgesini 28.04.1997 tarihinden önce alanlar,D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için ayrıca uygulamalı sınava tabi tutulmazlar. Bu durumda olanlar D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları E sınıfı sürücü belgesi ile kullanabilirler.

Römork Takarak Araç Kullanma

B, C ve E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri, araçlarına ençok yüklü ağırlığı 750 kg.'a kadar olan (750 kg. dahil) hafif römorklardan birini takıp kullanabilirler. 750 kg.'ın üstündeki römorkları araçlarına takıp kullanabilmeleri için uygulamalı sınavlardan geçirilmiş olmaları ve belgelerine işlenmiş bulunması mecburidir. Uygulamalı sınavlar römork takılmış araçla yapılır.

E Sınıfı Sürücü Belgesi (Otobüs kullanacaklar için)
2918 sayılı Trafik Kanununa göre E sınıfı ehliyet alabilmek için en az 22 yaşını bitirip 23'den gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.( 2011 yılına kadar ilkokul mezunlarıda ehliyet alabilmektedir.)
E sürücü belgesi ile Traktör, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon, Otobüs kullanılabilmektedir.(e Sınıfı ile Tır (çekici) Kullanılmaz)

Direk E Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur.

B ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar ise Motor ve Direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
C ve D ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar ise Direksiyon sınavına tabi tutulur.

G Sınıfı Sürücü Belgesi (İş makinesi türünden motorlu araçları kullanacaklar için)
2918 sayılı Trafik Kanununa göre G sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul diploması sahibi olmak gerekli.
G sürücü belgesi iş makinesi operatörlük belgesi olanların Taşıt Trafiğine açık olan yollarda İş Makinesi kullanabilmek için almaları zorunlu ehliyettir.

Operatörlük belgesi olmayanlara verilmemekte olup Operatörlük belgesi olanlar her hangi bir sınava tabi tutulmadan sürücü belgeleri varsa eğer .Yeni yapılan düzenlemeyle Sürücü Kursuna Kayıt yaptırıp G sınıfı sürücü sertifikası aldıktan sonra Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubelerine Müracat ederek ehliyetlerine ekletebilmektedir.

İşmakinesi Operatörlük belgesi iş sahalarında kullanılan forklift,kazıyıcı yükleyici,vinç vs. gibi araçlar için alınması zorunlu belgedir.
İş Makinesi Operatörlük belgesi almak için adaylar Motordan teorik sınava ve Alacakları Operatörlük belgesi araç cinsine göre uygulama sınavına tabi tutulurlar.

H Sınıfı Sürücü Belgesi (Hasta ve Sakatların kullanabileceği biçimde özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacaklar için)

2918 sayılı Trafik Kanununa göre H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az İlkokul diploması sahibi olmak gerekli.
H sürücü belgesi ile Kendi sınıfına ait araç kullanılabilmektedir.
H sınıfı sürücü belgesi alacaklar Trafik ve İlkyardım derslerinden teorik sınava ve direksiyon sınavına tabi tutulurlar

Herhangi bir ( F sınıfı Sürücü belgeleri hariç) sürücü belgesine sahip olup daha sonradan vücüdunda özür oluşan kişiler.Herhangi bir sınava tabi tutulmadan Devlet Hastanelerinden alacakları yeni bir H sınıfı sürücü olur raporu ile Emniyet Trafik Şube Müdürlüklerine müracat edip,eski sürücü belgesini iade ettikten sonra H sınıfı ehliyet alabilirler.

 
 
Ehliyet Sınıfları İle İlgili Yorumlar
 
levent çetin
izmir, Türkiye
21.09.2008
 
İyi çalışmalar 1996 yılında almış oldugum -C- sınıfı ehliyetimi -E- sınıfı ile nasıl degiştiririm ne evrak gerekir ve maliyeti nekadardır teşekkür eder içi çalışmalar dilerim.
 
Mehmet Ali Altınbaş
istanbul, Türkiye
21.09.2008
 
Merhaba; ben birşey danışmak istiyorum size. doğum tarihim 27:05:1991 ben bu 2009 da kış aylarında B sınıfı ehliyet alma şansım varmı? cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...
 
senol can
kocaeli, Türkiye
07.10.2008
 
15.07.1997"de"c. sınıfı ehlıyet aldım. sorum .1 acaba ehlıyetı yenılırken yenı yasaya goremı c.sınıfımı ?yazılacak yoksa E. sınıfımı yazılacak bilgi verirseniz memnun olurum ... sizlere başarılar dilerim...
 
EMRE DUMLU
ERZİNCAN, Türkiye
10.10.2008
 
C SINIFI EHLİYET KALKTIMI KALMADIYSA YAŞI KAÇ BİDE B SINIFI EHLİYETİ OLANLAR ISIZU TÜRÜ TAŞIT KULLANA BİLİYOMU
 
Ö.FARUK
gaziantep, Türkiye
27.10.2008
 
SLM,BEN %60 DERECEDE BEDENSEL ÖZÜRLÜYÜM.BİR ARABA ALIRSAK BUNU BABAM KULLANABİLİR Mİ?RUHSATA İŞLENİRSE KULLANIR DEDİLER...LÜTFEN CVP ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER
 
cengiz suçatı
kahramanmaraş, Türkiye
09.11.2008
 
1985 te almış olduğum c sınıfı ehliyetimi e sınıfı olarak değiştirmek istiyorum.e sınıfı ehliyet ile çekici de kullanbilirmiyim. merak ettiğim daha önce ehliyetim olduğundan çekici kullanabilirmiyim.
 
tuncay altay
zonguldak, Türkiye
16.11.2008
 
Benim (c)sınıfı ehliyetim var duydugun haberlere göre (C) verılıp (E) sınıfı alınıyormuş sınava gırmden alabılırmıyız (c) sınıfını alıyorlarmış (E) sınıfı verıyorlarmıs sadece kart parasına dorumudur bunu öğrenmek istiyorum
 
sedat ***
bingöl, Türkiye
24.11.2008
 
Ben 1996 yıllında c sınıfı ehliyeti aldım (c)sınıfı ehliyetim var duydugun haberlere göre (C) verılıp (E) sınıfı alınıyormuş sınava gırmden alabılırmıyız (c) sınıfını alıyorlarmış (E) sınıfı verıyorlarmıs sadece kart parasına dorumudur bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler.
 
salih
ankara, Türkiye
06.12.2008
 
Ben 08.11.1991 doğumluyum ehliyeti ne zaman alabilirim teşekkürler.
 
 
   Ehliyet Sınıfları Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler