telefon

Lastik Değişimi

Lastik Değişimi


Lastik değiştirmek zor iş. Otomobilinizle evinize ya da işinize gitmek için yola çıkmışsınız. Hava çok güzel. Teybinizde hoş bir müzik çalıyor. Ancak birdenbire otomobilinizin düzgün gitmediğini fark ediyor yalpaladığını hissediyonsunuz. İşte bundan sonra macera başladı demektir.

Çünkü keyifli bir yolculuk yaparken patlayan lastiği değiştirmek oldukça zamanınızı alacak ve kıyafetleriniz pislenecek. Eğer hava yağmurluysa durum daha da vahim demektir.

Firmalar otomobillerini teknolojik açıdan geliştirme yarışındayken bu basit ama büyük sorunun yani lastik değiştirmenin kendine has problemleri de var. Örneğin yedek lastiğin yeri, lastik değiştirmek için kullanılan malzemelerin yeterliliği ve ulaşılabilirliği gibi. Yukarıdaki senaryo bundan birkaç yıl önce başınıza gelmiş olsaydı durumunuz daha kötü olabilirdi. Eski teknoloji otomobillerde lastik değiştirmek bile başlı başına sorun olabiliyordu.

Bu tip otomobillerde kriko başka bir yerde, bijon anahtarı başka bir yerde ve lastik tamamen alakasız bir yerde konumlandırılıyordu. Elbette kısıtlı alanlara sahip otomobillerde bu bir zorunluluk haline geliyordu. Yükle bagajı boşaltıp tabin kaplamasının altındaki yedek lastiği çıkarma derdi hala birçok otomobilin ortak sorunu olsa da bagajın alt kısmına tutturulan yedek lastiğin paslanan metal kelepçesini sökmek de ayrı bir dert haline gelebiliyor.

Şimdilik arazi araçları dışında yedek lastiğe ulaşmayı kolaylaştıran bir sistem bulunmasa da en azından lastik değiştirmek için kullanılan malzemelerin daha derli toplu ve ulaşılabilir hale getirilmesi bile önemli bir gelişme.

   
 
 
Artık birçok üretici değiştirme için gerekli malzemeleri özel olarak üretilen kapların içinde, bagaj kaplamasının altındaki yedek lastikle birlikte konumlandırıyor. Bu kapların içinde, bijon anahtarı, kriko, bijon kilidi varsa bu kilidi açan aparat, krikoyu kaldırmaya yarayan kol gibi malzemeler hepsi birarada bulunuyor. Bu yolu tercih etmeyen üreticiler de var. Örneğin Jeep Cherokee'de avadanlık arka koltuğun altında. Ama bagaj kapağının dışındaki yedek lastiği kullanmak için bagajı boşaltmaya gerek kalmıyor.

 

Otomobillerin karoserlerinde araçların krikosunun nereye takılacağını gösteren işaretler de kullanılmaya başlandı. Bu sayede krikoyu karosere ve zemine hasar vermeden daha güvenli kullanmak mümkün. Lastik değiştirirken bunlara dikkat etmenizde kesinlikle yarar var. Çünkü yanlış bir yere kriko takılıp otomobil havaya kaldırıldığında lastik değişiminden daha büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca üretici firmalar karoserdeki bu bölümleri araçların kendi krikolarına göre özel tasarlayabiliyor. Bu nedenle farklı bir kriko kullanmak zorunda kaldıysanız yerini iyice gözden geçirmeniz gerekebilir.

 

 
 
 
   Lastik Değişimi Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler