telefon

Lpgli Araç Bakımı

Lpgli Araç Bakımı


ARAÇ SAHİBİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR Parçalar, yetkili servis belgesi verilmiş ve sertifikalandırılmış servislerde değiştirilmelidir. Ayrıca yetkili servis belgesi olmayan servislerde kesinlikle montajı yaptırılmamalıdır.

Gaz filtresi 2000 Km.de , buharlaştırıcı (KİT) tamir takımı 45.000 Km.de bir mutlaka değiştirilmelidir. Gaz filtresi (2000 Km) ve KİT tamir takımının ömrünün bitiminde (45.000 Km) kesinlikle tazyikli hava ile temizleme yoluna gidilmemelidir. Yapılan temizleme işlemi araca ve gaz sistemine zarar vermektedir.

Araç ilk çalıştırmada ve akşam marş kapatılmadan önce 1 dk benzinle çalıştırılmalıdır.

Gazı buharlaştırmada kullanılan buharlaştırıcı (beyin) üzerinde bulunan yağ boşalma vidası haftada 1 kez açılarak buharlaştırıcıda (KİT’te) birikmiş yağ boşaltılmalıdır.

Buharlaştırıcı üzerindeki gaz ayar vidası ile kesinlikle oynanmamalıdır. Gaz ayarı sadece mikser ayar vidasından yapılmalıdır. Yapılan ayar sonunda hala problem devam ediyorsa lütfen en yakın yetkili servisimize başvurunuz.

Tüpten yapılan dolumlar da, gaz pislikli olduğu için uzun vadede sisteme büyük zararlar vermektedir. Bu sebeple tüpten kesinlikle dolum yapılmamalıdır.

Tüpten yapılan dolumlar da sistem garanti kapsamı dışındadır.

Kullanılan yakıt tankının ömrü 10 yıl olup, 10 yıl sonunda mutlaka değiştirilmelidir.

E-CE-R 67 ve TSE Belgesi olmayan cihazlar kesinlikle taktırılmamalıdır.

Teknik Belgesi alınmayan araçlar ruhsata işletilemez. İşletilme durumunda sorumluluk araç sahibi ve bu işlemi yapan muameleciye aittir.

Cihazlar imalat hatalarına karşı 2 yıl malzeme, ayrıca tüm servisler tarafından yapılan montaj 2 yıl servis garantilidir. Garanti, cihazlara araç sahibi tarafından yanlış müdahale yapılmadığı ve gazın istasyonlardan alındığı durumlar için geçerlidir. Tüpten yapılan dolumlar da, sistem garanti kapsamı dışındadır. Ayrıca elektronik aksamların garantisi, akünün normal değerinden fazla şarj edilmesi durumunda geçerli değildir.

Hava filtresi kısa aralıklarla değiştirilmelidir. Çünkü kirlenen filtreden hava geçişi azalacağından, gaz rölantisi de sürekli değişir, araç teklemeye başlar ve stop edebilir.

LPG tanklarına kesinlikle doğalgaz doldurulamaz, doldurulması çok tehlikelidir.

Yukarıda belirtilen noktalara uyulduğu zaman aracınız benzinli araçlarda çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

Lütfen oto gaz sistemine sigara, çakmak, kibrit ve diğer yanıcı maddelerle yaklaşmayınız ve ehil olmayan kişilerin (bu konuda eğitilmemiş) her ne sebep olursa olsun, oto gaz sistemine müdahale etmesine izin vermeyiniz.

Unutmayın! Oto gaz sistemi,kuralına göre kullanıldığında benzinli sistemlerden çok daha güvenlidir.


 

 
 
Lpgli Araç Bakımı İle İlgili Yorumlar
 
Ülger
İzmit, Türkiye
27.11.2008
 
Teknik olarak çok süper bilgiler; fakat görsellik açısından daha da yoğunlaştırılırsa ve akedemik olarak ta eğitimlerde yer alırsa neden ekstrasüper olmasın zaten bilinçsiz o kadar sürücü var ki en azından belki bitarafını kurtarmış oluruz unutmayalım ki gelişmiş ülkeler trafikte de gelişmiştir.
 
 
   Lpgli Araç Bakımı Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler