telefon

Otomobiliniz Kışa Hazırmı?

Otomobiliniz Kışa Hazırmı?


Arabanızın markası ne olursa olsun, onu zorlu kış koşullarına hazırlamak için bazı önlemler almak gerekir.

Bu önlemler arabanızı yağmur, kar ve soğuk havalara karşı daha dayanıklı hale getirirken, kış şartlarında mümkün olan en sorunsuz ve güvenli sürüşü yapmanıza olanak verir. Aslında arabanızın periyodik bakımlarının sürekli olarak yapılması da çok önemlidir ancak, kış bakımı periyodik bakımlara ilaveten dikkatle takip edilmelidir.

 

1. LASTİK BASINCI KONTROLÜ
Arabanızın kış bakımında ilk sırada lastikler yer alıyor. Lastiklerin uygun basınç seviyesinde olması hem yağmurlu ve karlı zeminlerde yol tutuş, hem de zeminden kaynaklanabilecek hasarların azaltılması anlamında önemli. Lastiklerinizin içerisinde nihayetinde bir gaz bulunmaktadır. Özellikle kışın düşük ısı nedeniyle soğuk olan lastiğin hava basıncı düşmektedir. Gazlar ısındıklarında genleşir, soğuduklarında da daralırlar. Doğru lastik basınç ayarlarını otomobilinizin kullanım kitapçığında bulabilirsiniz.

2. LASTİK DİŞ DERİNLİĞİ KONTROLÜ
Lastiklerde basınç kontrolünden daha da önemli olan diş derinliği ve desendir. Üreticiler yaz ve kış şartları için farklı desen ve hamurlarda lastikler imal etmektedir. Ayrıca trafik kanunları ve de güvenli sürüş gereği lastik diş derinliğinizin minimum 3 mm olması gerekmektedir. Diş derinliği zemine tutunma, hareket kabiliyeti ve de frenleme aşamasında büyük önem kazanır. Ancak, en doğru adım, havalar soğumaya ve mevsim dönmeye başladığında arabanıza kış lastikleri taktırmanızdır. Böylece karlı yollarda zincir takma sıkıntısından da kurtulursunuz. Üstelik pek çok lastikçi, kış lastiği satın aldığınızda eski lastiklerinizi sizin için ücretsiz muhafaza etmektedir.

 


3. MOTOR YAĞI KONTROLÜ
Motor yağınızın seviyesi ve yoğunluğunu kontrol edin. Kışın zor şartları motorunuzu yaz günlerine göre çok daha fazla zorlamaktadır. Motorunuz, en ciddi yıpranmayı soğuk kış sabahlarında ilk çalıştırmada yaşar. Tek dereceli (monograde) bir yağ, vizkozitesi, düşük veya yüksek, tek bir ısı derecesinde belirlenmiş bir yağdır. Çok dereceli (multigrade) bir yağ, hem düşük hem de yüksek ısı gereksinimlerini aynı anda karşılamalıdır. Bu durum, sıcak yazlar ve sert kışlar yaşayan sürücülerin, tüm yıl boyunca kullanmak için çok dereceli yağları seçmesini sağlamaktadır. Bu yağlar, çift vizkozite ibaresi ile (örn. 10W-30, 10W düşük sıcaklığı veya kış şartlarını ve 30 da en yüksek sıcaklığı ifade etmektedir) kolayca ayırt edilebilirler. Vizkozite düzenleyici, yüksek ısılarda bir kalınlaşma sağlar ancak düşük ısılarda pasif kalır.

 

4. SİLECEK KONTROLÜ
Yağmur ve kar yağışı sırasında görüşünüzü açan silecekler hayati önem kazanırlar. Yolu mümkün olan en iyi şekilde görebilmek, doğru ve güvenli bir sürüş yapmanızı sağlar. Silecekler sıcak yaz günlerinde sertleşir ve böylece kışa girdiğinizde kabiliyetleri bir hayli azalmış olur. Yağmur ve karda camda tam silme gerçekleşmez, sizde önünüzü görebilmekte çok zorlanırsınız. Hatta özelliğini kaybetmiş silecekler zamanla camınızı çizerek telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir. Kış bakımında sileceklerinizi mutlaka yenileri ile değiştirmeniz gerekir. Bu maliyeti çok düşük bir işlem olmasına rağmen hem güvenli sürüşü arttırır hem de sizi büyük sıkıntılardan kurtarır.


5. CAM SUYU KONTROLÜ
Cam suyunuzun yaz kış dolu olmasına önem vermeniz gerekir. Sileceklerin yardımcı unsuru olan cam suyu soğuk kış gecelerinde donarak sabah kullanılamaz duruma gelebilir. Bunu engellemek için cam suyu katkıları kullanmalısınız. Bu katkılar içerilerinde bulunan antifiriz sayesinde suyun donmasını önler. Suya belli oranlarda eklenen bu katkıları, cam suyunu her doldurduğunuzda tamamlamak önemlidir.

 


6. AKÜ SIVISI KONTROLÜ
Arabanızın hayati organlarından birisi olan aküler, enerjiyi depolayabilme özelliklerini devam ettiriyor olmalıdır. Soğuk havalarda akülerin performansı yaklaşık yarı yarıya düşer. Aküler saf su ve asit birleşimi sayesinde enerji tutarlar. Akünüzün asit ve su oranını mutlaka ölçmeniz gerekir. Asit oranı azaldıkça enerjiyi tutma özelliği de zayıflar. Doğrusu bu aşamaya gelmeden akünüzü sık sık kontrol ettirmek ve doğru oranlarda sıvılarını tamamlatmaktır.

7. AKÜ KUTUP BAŞLARI KONTROLÜ
Akülerin eksi ve artı kutup başları dış etkenlere açık olduğu için zaman zaman oksitlenmelere maruz kalmaktadır. Oksitlenme, akünün kablolar vasıtasıyla enerjisini aktarmasını engellediği için, akü dolu olduğu halde marşa bastığınızda arasıra arabanız çalışmaz. Bu problemi, piyasada satılan kaliteli pas çözücüler ile çözebilirsiniz.


8. ANTİFRİZ KONTROLÜ
Radyatör suyunuz ve antifiriz seviyesi kontrol edilmelidir. Arabanızda motorun ısısının düzenlenmesini sağlayan su, radyatör aracılığıyla soğutulur. Bu su soğuk kış şartlarında donma eğilimindedir. Bu yüzden fabrika çıkışından itibaren radyatör suyunuzda mutlaka antifiriz takviyesi bulunmaktadır. Eğer antifiriz kullanmazsanız, saf su araç park halindeyken sıfır derecede donarak radyatöre zarar verir. Antifiriz ise su ile aynı oranda kullanılır ve eksi 36 dereceye kadar donmayı engeller.

 

 

 
 
Otomobiliniz Kışa Hazırmı? İle İlgili Yorumlar
 
nurayakgungor
malatya, Türkiye
03.12.2008
 
5 aydır araç lullanıyorum aracım otomotik vites ,sıfır, kışın kardadakullabnabilirmiyim yoksa karda hiç trafiğe çıkmasammı veya kışlık lastık taktırmak dahamı güvenli olur bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar
 
 
   Otomobiliniz Kışa Hazırmı? Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler