telefon

Stajer Ehliyet Kapıda

Stajer Ehliyet Kapıda


Uzmanlar Karayolları Trafik Kanunu'nun AB standartlarına göre yeniden düzenlenmesi yönündeki çalışmalar sürerken, tasarının yasalaşmasından sonra ehliyet almanın zorlaşacağını yönünde görüş bildirdiler.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Karayolları Trafik Kanunu taslağına göre, yeni ehliyet alacaklara 2 yıl ''stajyer sürücü belgesi'' düzenlenecek, bu sürede yıllık 50 ceza puanını dolduranların belgesi iptal edilecek.

Taslakta, ayrıca 5 kez kırmızı ışık ve hız sınırı ihlali yapan sürücülerin belgelerine 6 ay el konulması, tehlikeli araç kullananlar hakkında adli işlem yapılması yer alıyor.

Tasarının yasalaşması halinde ehliyet almanın daha zor hale geleceğini savunan sürücü kursları, bu konuda sürücü adaylarının geç kalmaması gerektiğini vurguluyor.

Sürücü belgesini alan kişilerin doğrudan araç kullanamayacağının altını çizen Tümer, ''Yanında deneyimli, yani geçmiş yıllarda ehliyet sahibi olmuş bir sürücü olmadan stajyerler araç kullanamayacak. Üstelik, tekrarlanan kırmızı ışık ve hız sınırı ihlallerinde ehliyetlere 6 ay el konulacak, yıllık 50 ceza puanının doldurulması halinde sürücü belgeleri iptal edilecek'' dedi.

Teorik eğitim süresinin 21 günden 6 aya çıkarılmasının da planlandığına dikkati çeken Tümer, şöyle devam etti:

''Bu sürücü adaylarının sıkıntılı günler yaşamasına neden olacak. Çünkü, çalışan bir kişinin 6 ay süresince kursa gidip gelmesi oldukça zor olur. Bu nedenle biz ehliyet sahibi olmak isteyenleri uyarıyoruz. Ehliyet almak için başvurunun tam zamanı... Ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Zaten, mevcut halde bütün sürücü kursları kontenjanlarını doldurmuş durumdalar. Kursların kontenjanları araç, sınıf ve öğretmen sayısına göre belirleniyor. Sonradan kontenjanı yükseltmek pek mümkün olmuyor. Bu sebeple ehliyet sahibi olmak isteyenlere 27 Aralık veya 17 Şubattaki sınavları kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü, 2009 yılının ikinci yarısına doğru tasarının yasalaşmasını bekliyoruz.''

 

 
 
Stajer Ehliyet Kapıda İle İlgili Yorumlar
 
aykut karaçelik
izmir, Türkiye
17.11.2008
 
Benim doğum tarihim 12.19.1991 ben şubattaki sınava katılabilirmiyim vevap bekliyorum ben 1 senedir araba kullanıyorum kendime güveniyorum şimdiye kadar hiçbir ceza yemedim ama bu şubat sınavına katılabilirmiyim.
 
ali büyük
bursa, Türkiye
21.11.2008
 
Stajer ehlıyet ne zaman baslıyor 2009 da dıye bılıyorum ama ne kadar dogru acaba?
 
murat öztürk
ankara, Türkiye
23.11.2008
 
Stajer ehliyet  ne zaman başlıyor ?
 
cumali tekin
adana, Türkiye
23.11.2008
 
Bu stajyer ehliyet uygulamasının geleceği resmen doğrulandı mı? onun yanı sıra 2009 da bu yasadan yırtma şansımız yok mu? yani 2009 bn ağustos 91 doğumluyum bu yasa ben ehliyet almadan önce bana vurur mu? stajyer ehliyet alanların yanında araç kullanmasını bilen birinin bulunması gerçekten zorunlu mu? şimdiden teşekkür ederim...
 
fırat kansu aydın
ankara, Türkiye
28.11.2008
 
Ben 1991 doğumluyum ve bu stajerlik olayı benim kafamı karıştırdı 2 ay sonra resmen ehliyete başvurma hakkım oluyo ama bu stajerlik beni etkilermi???
 
 
   Stajer Ehliyet Kapıda Hakkında Bilmek İstedikleriniz?
 
Ad Soyad: E-Mail:
Şehir: Yaş:
Ülke:
Yorum:
 
 

Sınav Soruları

Ehliyet İşlemleri

Trafik Çevre Bilgisi

İlk Yardım Dersleri

Motor Dersleri

Online İşlemler

Bizden Haberler